Arabalarla ilgili her şey!

Araçlarda Modifiye Nedir Nasıl Yapılır?

0 10

Aracı kendi zevkinize göre şekillendirmeye yani kişiye özel şekilde özelliklerinin değiştirilmesine modifiye denilmektedir. Araçların birbirine benzemesi özellikle araç sahiplerini değiştirme isteği yaratmaktadır. Bazı kişilerde modifiye araba tutkusu vardır.

Modifiye araç içi ve dışı olmak üzere 2 şekilde yapılmaktadır. Farlarda, jantlarda yapılan değişiklikler dış görünümüne farklı bir görünüm sağlamaktadır. Başkaları tarafından dikkat çekilmesi için özellikle modifiye yapılmaktadır. Aynı model orijinal araçla kıyaslandığında farklı bir modelmiş gibi görünür. Çoğu kişinin de yapmak istediği bu aracın farklı görünmesidir. Araçlarda farklılık yaratmak, özel olmasını sağlamak, trafikte dikkat çekmek gibi amaçlarla modifiye işlemi yapılmaktadır. İç modifiyede ise aracın hızını, performansını arttırmak için iç modifiye yapılmaktadır. Özellikle spor araç severler tercih etmektedirler. Yarış abalarında daha çok tercih edilmektedir. Modifiyeli araçların çıkarttığı sesler etraf tarafında dikkat çekmektedir. Bu dış görünümü değiştirmek isteyen araç sahipleri etrafa güzel gözükmesi ve dikkat çekmesidir. Abartı egzoz da bunlardan bir tanesi yüksek sesin herkes tarafından duyulması istenmektedir.

Modifiyeli Araçlara Trafiğe Çıkma Yasağı Geldi

Bu işlemlerin doğru ve dikkatli yapılmaması tehlikeli sonuçlara yol açmaktadır. Son zamanlarda modifiye merakının artmasıyla, trafikte yüksek hız, kuralsız şerit değiştirme ve trafik ışıkları kurallarına uymaması sonucu diğer sürücüleri ve yayların hayati riski oldukça çoğalmıştır. Yüksek ses ve aracın egzozundan çıkarttığı sesi çevre ve gürültü kirliliğine yol açtığı için bu konuda şikayetler artmaktadır. Şikayetleri dikkate alan Emniyet Genel Müdürlüğü temmuz 2014’te bu araçlar trafikten men edilme kararı alınmıştır. Modifiyeli araç sahipleri trafikte yakalandığı zaman ağır cezalar ve trafikten çekilmesine karar veridi. Bu araçlar tekrar eski özelliklerine teknik değişikler yapan kişi tarafından 30 gün içinde tescil yapan kuruluşa bildirilmesi gerekmektedir.

Kasko Sigortası Modifiye Araçlar İçin Nasıl Yapılmaktadır

Sigorta şirketleri modifiyeli araçlar için kasko sigortası yapmamaktadır. Standart özellikleriyle kıyaslandığında yanlış yapılacak modifiyeli işlemlerinden dolayı bu araçların taşıdığı riskler çok fazladır. Sigorta şirketlerinin çok az bir kısmı yüksek prim oranıyla kasko yapılmaktadır. Trafiğe çıkma düzenlemesinin gelmesiyle birlikte artık hiçbir sigorta şirketi bu araçlara kasko sigortası yapılmayacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.