Arabalarla ilgili her şey!

Araç Alış Ve Satış Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0 10

Araç alış ve satış aşamasına dikkat edilmektedir.  Aracınızda oluşan hasar sonucunda, ekspertiz incelemesi sonrasında yapılan onarım masraflarının aracın piyasa değerine yaklaşması veya ulaşması durumunda araç tam hasarlı kabul edilmektedir. Bu araçların onarım masrafları, aracın piyasa değerinin %70’ine yaklaşmışsa aracın onarıldıktan sonra trafiğe çıkarılması hem can güvenliği acısından hem de ekonomik açıdan uygun bulunmamaktadır.

Kaskolu araç hasar sonrasında eksper raporu ile onarım yapılmaz hale geldiği tespit edildiğinde sigorta poliçesinde belirtilen kasko bedelini geçmemek şartıyla sigortalı aracın sahibine o andaki piyasa değeriyle ödeme yapılmaktadır. Poliçede belirlenen kasko bedeli aracın piyasa değerinden daha düşük ise bu durumda orantılı olarak düşük ödeme yapılmaktadır. Sigorta şirketlerinin üzerine gecen araçlar zararı en aza indirgemek için açık arttırma yöntemiyle satışa çıkartılmaktadır. Eğer sigortalı pert aracın sahibi kendisine bırakılmasını isterse aracı, hasarlı haliyle satış bedeli tespit edilip ve piyasa değerinden düşerek tazminat bedeli belirlenir. Pert olan aracın satış yükümlülüğü tamamen aracın sahibinde olmaktadır.

Kazalı Araçta Dikkat Edilmesi Gerekenlerhasar kaydı

Yeni araba almak isteyen vatandaşların sıfır araba alımlarında bütçesi olmayanlar ikinci el ya da hasarlı araçlara yönelebiliyorlar. Araba almak isteyen kişilerin ilk baktıkları daha önceden hasar kaydının olup olmadığı, İkinci el piyasasında hasarlı olsa da ucuz olması araç alacakları pek ilgilendirmiyor. Far değişiklikleri, kaporta çizikleri, ek boyalar, kaporta değişiklikleri gibi hasarları olan araçlar tercih edilebiliyor. Araç alacak kişilerin bazıları aracı bilinçli şekilde alsa da bazı kişiler hasar kaydından habersiz olarak alabilmektedirler. Arabayı alacağınız kişiden araçla ilgili bilgiler almanız ya da arabayla test sürüşü yapmanız aracın durumu hakkında net bir bilgi alamazsınız. Özellikle ikinci el araç almak istiyorsanız muhakkak oto tamircisine ya da servise götürmeniz gerekmektedir. Ekspertiz desteği ya da yetkili servisinden yardım alabilirsiniz.

Araç Alış Ve Satış Aşamasında Dikkat Edin!

Kaza yapmış araçlarda bakılması en gereken yer hava yastıklarıdır. Hava yastığı patlamış ise aracın uzak durulması gerekmektedir. Aracın eğer hava yastığı patlamış ise büyük bir kaza geçirdiğini gösterir. Aracın tavanında boya olduğu tespit edilirse muhtemelen araç takla atmış demektir. Böyle araçlardan ileri dönemler acısından uzak durulması gerekmektedir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.