Arabalarla ilgili her şey!

Ağır Hasar Kaydı Nedir?

0 13

hasar kaydı

Trafikte ağır aracın ağır hasar kaydı olması sorun teşkil etmemektedir. Ağır ve pert kayıtlarının arasındaki farklar birbiriyle karıştırıldığı için araç sahiplerini bu durum tedirgin etmektedir. Ağır hasarlı araçların trafikte bulunmasının sağlıklı olmayacağı ve diğer sürücüleri için tehlike yaratması acısından bu araçlar trafikten men edilmektedir.

Araçların kaputu yamulabilir kapıları karar görebilir bu araçlar ağır hasar kayıtlı olarak geçmektedir. Yalnız trafiğe çıkmasında hiçbir sorun teşkil etmez. Çarpma sonucu araçlara ağır hasar kaydı sisteme girilebilmektedir. Serviste düşük ücretler karşılığında aracın ağır kayıtlı olması durumunda işlemeler yapılırken, pet kayıtta ise bu durum daha fazla ücretler karşılığında yapılmaktadır. Araç serviste yapılmadığı sürece trafiğe çıkmasına izin verilmemektedir.

Pert Kaydı Ne Demek Ne Anlama Gelir?

Aracın pert sınıfına girebilmesi için en düşük %70 veya en fazla oranlarda hasar alması gerekmektedir. Bu oranın altında hasar kaydı almış araçlar pert sınıfına girmemektedir. Tramer, ağır hasar kaydı oluşan veya pert sınıfına giren araçların kazayla ilgili bilgileri bu sistemde kayıt altına alınır. Tramer sistemi sayesinde ikinci el araç piyasasındaki güven problemi de ortadan kalkmaktadır. Özellikle ikinci el araç alınacağı zaman tramer kaydına muhakkak bakılmalı çünkü pert olan araçları eski haline getirmek oldukça zordur. Tramer sisteminden veri silinme işlemi mümkün olmadığı için araçların geçmişine dair tüm bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Hasar Kaydı Araçlarda Nasıl Oluyor? Araçlarda Kaskonun Önemi

Araca kasko yapılırken herhangi bir kaza sonrası ortaya çıkan onarımdan kaynaklı değer kaybını poliçeler teminat altına almamaktadır. Kaskoyu yapan şirketlerden taleplerde bulunulması söz konusu bile olamaz. Bu bazı kasko şirketlerine göre farklılık göstermektedir. Kimi sigorta şirketleri kaskoda aracın değer kaybını karşılamazken, başka bir kasko kapsamında araç değer kaybına yer vermektedir. Kasko yaptırmak istediğiniz araç için araştırma yapmanızda ve sunulan teminatları mutlaka detaylı bir şekilde incelemenizde fayda olacaktır. Hasar kayıt oranına bağlı olarak araçların kasko fiyatı artmaktadır. Bazı sigorta şirketleri hasar kaydı bulunan araçlara kasko yapmamaktadır. Kasko poliçesi yapılmayan araçların riskli oldukları, trafik içinde de büyük risk oluşturmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.