Arabalarla ilgili her şey!

2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 12

2. el araç tercih eden vatandaşlar;  bütçe bakımından ya da araç kullanmayı yeni öğrenenler tercih ediyorlar. 2. El araç alırken nereler dikkat etmeliyiz hangi aşamalardan geçmeliyiz hepsini sizin için araştırdık. Size yardımcı olacak yol gösterecek püf noktaları neler?

İlk başta 2. El araç alırken modelini belirlemeniz gerekmektedir. Bazı kişiler fazla araştırma yapmadan otomobile kavuşmak istiyorlar. Yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de bu çünkü birçok sorun ile karşı karşıya kalınabilmektedir.  2. El araç alırken bütçenizi ayarlamanız ve aracın piyasa değerini araştırmanız gerekmektedir. Aracı buldunuz bütçenizi ayarladınız araçta ilk bakacağınız çalıntı olup olmamasına bakmaktır. Bu piyasada hırsızlar çalıntı araçları rahatlıkla birçok kişiye satabiliyorlar. Otomobilin çalıntı olduğunu ruhsattaki motor ve şase numaralarının araçtaki ile aynı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Aracı Görmeden Almayın

Araçta çizik veya pas var mı diye muhakkak kontrol etmemiz gerekmektedir. Araç eğer daha önce kaza yaptıysa boyasında iki oranlı fark vardır. Aracın her yerini en ince detayına kadar incelemeniz gerekmektedir. Alacağınız arabayla test sürüşü yapın bu sizi daha da güvene hissettirecek. Alacağınız arabayı sallayın çünkü süspansiyon sistemi araçta çok önemli aracın süspansiyonunda sıkıntı yoksa birkaç kere defa sallandıktan sonra duracaktır. Otomobile karşıdan bakıldığında yamukluk var ise bu süspansiyonlardan kaynaklı bir durumdur.

2. El Araç Alırken Nelere Hakim Olmak Gerekir

Örneğin araçta direksiyon destek sistemi var mı? Bunu anlamanız için başınızı camdan çıkartıp direksiyonu çevirdiğinizde tekerlekler hareket ediyor mu bakın. Tekerlekler hemen tepki vermiyorsa 3-4 saniye sonra hareket etmeye başlıyorsa, aracın direksiyon sisteminde sıkıntı var demektir. Aracın uzun yol yapıp yapmadığını gaz pedalının aşınmasından anlayın. Test sürüşü yaptığınız aracın motor sesini mutlaka dinleyin. Çok gürültülü çalışıyorsa o araçtan uzak durun çünkü gürültülü motorun tamir ihtiyacı olduğu anlamına gelmektedir. Egzoz dumanı rengi gri veya renksiz  ise normaldir, siyah veya mavi ise araçta sorun var demektir. Aracın rot balans ayarına dikkat edin. Aracı alırken mutlaka rot balans ayarını yaptırıp alın. Ayar bozukluklarına bozuk parça neden olmaktadır. Eğer aracı beğendiyseniz pazarlık yapma zamanı istediğiniz aracı almak için pazarlık yapmayı unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.